22 Ekim 2017 Pazar

Çukur Aynalarda yansıma


Çukur Aynalar  (Konkav aynalar)

Işık eğilmez bükülmez.Bir nesneyle karşılaşıncaya kadar ,düz bir doğrultuda hareket eder.Bu ışığın önemli bir özelliğidir.Hem sanki bir  maddeymiş gibi davranır hemde dalga özellikleri gösterir.Işık ışınları  kısa veya uzun olabilirler fakat her zaman için doğrusaldırlar.
Çukur ayna  içi yansıtıcı olan bir küre parçasıdır.

Paralel rays: Paralel ışınlar
Principal axis: ana eksen
Focus: Odak noktası
Focal Length: Odak uzaklığı

Gelin şimdi saniyede 300000 km hızla giden ışığın çukur aynaya çarptığında neler olduğuna bakalım.


Temel fizik;
Uzayda hareket eden ışık ki doğrusal hareket eder, eninde sonunda bir yüzeyle karşılaşır.Eğer yüzey yarı saydamsa   ışık maddeden geçerken bir kısmı da yansır. ancak geçişten sonra görüntüde bozulmalar dalgalanmalar olur.Eğer yüzey  saydamsa(cam,su ,vs) ışığın büyük çoğunluğu  maddeden geçecek ve ışık yoluna devam edecektir.

 Eğer yüzey  ışığın büyük çoğunluğunu yansıtırsa böyle yüzeylere ayna denir .Aynalar konusunda 2 kanun olayları  anlamamızı kolaylaştırır.
1-Aynaya gelen ışının  yüzey normaline göre geliş açısıyla gidiş açısı aynıdır.Bu kanun tüm aynalar ve tüm ışınlar için geçerlidir.

2-Görüntü oluşumu ancak  ışın perdeye düşerse olur fakat aynalar  perdeleme yapmazlar.Bir de ışığı ne geçirip ne yansıtan yüzeyler vardır onlara da mat yüzeyler denir bu mat yüzeyler de güneş enerjisi bakımından kullanıldığı yerler olduğundan önemlidir. Neyse biz gene gelelim çukur aynalara:

Zahiri görüntü  Gerçek gmrüntü:
Düz aynalar zahiri görüntü oluştururlar  çukur aynalar ise gerçek görüntü. Gerçek görüntü zahiri görüntü farkı şudur;

  • Gerçek görüntü aynanın önünde zahiri görüntü arkasında oluşur
  • Gerçek görüntü bir perdeye düşürülebilir zahiri görüntü düşürülemez

Perdeye düşürülmüş gerçek görüntü

Çukur aynada cismin  odaktan  daha uzakta olma durumu  :Gerçek ama ters görüntü oluşur

Bir noktadan aynaya giden ışınlar  yansıdıktan sonra    gerçek ortamda gene  birleşirlerse gerçek 
görüntü oluşur da diyebiliriz.
Yukardaki animasyonda çukur aynadaki tüm varyantlara göre görüntü oluşması durumu .Görüldüğü gibi sanal görüntü sadece cisim odakla ayna arasındayken oluşur.Cisim odak noktasındaysa görüntü oluşmaz ...


Eğer cisim odakla ayna arasındaysa görüntü düz  sanal ve büyüktür. Çukur aynalarda odağı geçtiğimiz görüntünün düzelmesinden de anlaşılabilir pratikte.


Diğer aynaları hatırlayalım :


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Güneş enerjisi ile soğutma

How Does Solar Cooling Work? Concentrating solar collectors use mirrors to focus the sun’s energy on a tube containing fluid. The mi...